Bolívie

Bolívie (španělsky Bolivia, kečuánsky Buliwya, ajmarsky Wuliwya, guaraní Volívia), oficiálně Mnohonárodnostní stát Bolívie (španělsky Estado Plurinacional de Bolivia, kečuánsky Buliwya Mama llaqta, ajmarsky Wuliwya Suyu, guaraní Tet& Volivia), je vnitrozemský stát Jižní Ameriky.

Bolívie - zobrazit všechny informace »

Poznávací zájezdy

Poznávací zájezdy

cena na vyžádání Zobrazit

 

Mapa destinací

Bolívie - informace

Bolívie (španělsky Bolivia, kečuánsky Buliwya, ajmarsky Wuliwya, guaraní Volívia), oficiálně Mnohonárodnostní stát Bolívie (španělsky Estado Plurinacional de Bolivia, kečuánsky Buliwya Mama llaqta, ajmarsky Wuliwya Suyu, guaraní Tetã Volivia), je vnitrozemský stát Jižní Ameriky. Na západě hraničí s Peru a Chile, na jihu s Argentinou, na jihovýchodě s Paraguayí a na východě a severu pak s Brazílií. Své jméno má po prvním prezidentu Simónu Bolívarovi.

Bolívie byla domovem Tiwanaků, jedné z prvních významných andských kultur. Tato civilizace byla soustředěna kolem města Tiwanaku a trvala přibližně do roku 1000 n. l. Do 15. století bylo toto území nejprve pod kontrolou Ajmarů a pak Inků. Ve 30. letech 16. století smetli španělští dobyvatelé inckou civilizaci a začala dvousetletá éra španělské nadvlády. V roce 1545 bylo objeveno na jihozápadě země největší naleziště stříbra na světě. V oblasti bylo vystavěno město Potosí, které se stalo ekonomickým centrem oblasti. Území Bolivíe tvořilo v koloniálním období královskou audiencii Charcas (později se začal používat název „Horní Peru“), ve východní části Bolívie založili v 17. století jezuité své redukce na území Chiquitos. V letech 1780-1782 došlo k indiánskému povstání pod vedením Tupaka Katariho, které si vyžádalo přes 100 000 obětí a při kterém byli hromadně zabíjeni běloši a míšenci.[2] V roce 1809 vypuklo povstání kreolů proti španělské nadvládě okolo měst Sucre a La Paz. V roce 1824 porazila armáda vedená Bolívarovým poručíkem Antoniem José de Sucrem španělské vojsko v bitvě u Ayacucha v Peru. Rok na to se osadníci odtrhli od Španělska a pojmenovali svou zemi po velkém hrdinovi jihoamerických bojů za nezávislost, Venezuelci Simónu Bolívarovi, Bolívie. Prvním prezidentem se stal Simón Bolívar, druhým už zmíněný poručík de Sucre.

Související odkazy