Svatý Kryštof a Nevis

Svatý Kryštof byl pojmenován podle Kolumbova křestního patrona (i když sám Kolumbus nejspíš ostrov nazval podle svatého Jakuba). Nevis je poangličtěná zkrácená verze španělského názvu Nuestra Se&ora de las Nieves, tj. &Panna Maria Sněžná&; toto jméno se vztahuje k zázraku, k němuž mělo dojít ve čtvrtém století v Římě.

Svatý Kryštof a Nevis - zobrazit všechny informace »

Nevis

Nevis

Nevis je ostrov, součást Závětrných ostrovů v Karibiku, jeden z ostrovů státu Svatý Kryštof a Nevis. Od Svatého Kryštofa jej odděluje průliv The Narrows široký 3,2 km. Nevis má rozlohu 93 km&, žije zde přibližně 12 000 obyvatel. Největším městem je Charlestown, samotný ostrov je rozdělen do pěti farních okrsků.

cena na vyžádání Zobrazit
Svatý Kryštof

Svatý Kryštof

Svatý Kryštof je ostrov, součást Závětrných ostrovů v Karibiku, hlavní a největší ostrov státu Svatý Kryštof a Nevis. Má rozlohu 176 km&, žije zde přibližně 40 000 obyvatel. Nachází se zde hlavní město celého státu Basseterre, samotný ostrov je rozdělen do devíti farních okrsků.

cena na vyžádání Zobrazit

 

Mapa destinací

Svatý Kryštof a Nevis - informace

Svatý Kryštof byl pojmenován podle Kolumbova křestního patrona (i když sám Kolumbus nejspíš ostrov nazval podle svatého Jakuba). Nevis je poangličtěná zkrácená verze španělského názvu Nuestra Señora de las Nieves, tj. „Panna Maria Sněžná“; toto jméno se vztahuje k zázraku, k němuž mělo dojít ve čtvrtém století v Římě.

Hlavní město leží na větším ostrově Svatý Kryštof. Druhý ostrov Nevis je oddělen od Svatého Kryštofa průlivem. Oba ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy. Podnebí je tropické. Vyšší svahy jsou pokryty tropickým lesem, nižší svahy jsou odlesněny a využívají se pro zemědělství.

Kolonie Svatý Kryštof byla založena roku 1623 Brity. Však hned od začátku bylo vlastnictví zpochybňováno Francouzi. Definitivně připadl ostrov Britům roku 1783. Během koloniálního období bylo na ostrov dovezeno mnoho afrických otroků. Z tohoto období pochází např. pevnost Brimstone Hill, která je jako jediná lokalita Svatého Kryštofa a Nevisu zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. V letech 1871–1956 byl Svatý Kryštof součástí federace Závětrných ostrovů, následně krátké období Západoindické federace. Nezávislý stát vznikl v roce 1983. Souostroví je součástí Commonwealthu. V čele státu je britská královna, která je zastupována generálním guvernérem. Národní shromáždění má 11 volených a 4 jmenované členy. Nevis má svůj vlastní zákonodárný orgán, který má 8 členů. Dnes je Svatý Kryštof a Nevis členem většiny karibských regionálních seskupení (např. Karibské společenství, Organizace východokaribských států, Východokaribská měnová unie). Většina obyvatel (86 %) jsou černoši, potomci afrických otroků. Přes 75 % obyvatelstva žije na Svatém Kryštofu.

Hlavní plodinou je cukrová třtina, dále se pěstuje bavlna a ořechy. Velký podíl na zdroji příjmu má turismus. Na ostrovech je bezplatné vzdělání a vysoká úroveň gramotnosti. Ostrovy se chlubí velice kvalitní silniční sítí a trajektovou dopravou mezi ostrovy. Hlavním přístavem a centrem ekonomiky je hlavní město Basseterre.

Související odkazy